Otobüs seyahatlerinde açık bilette “12 saat önce” şartı kaldırıldı

Otobüs seyahatlerinde açık bilette “12 saat önce” şartı kaldırıldı

Coronavirus önlemleri kapsamında otobüs yolculuğu yapacaklar için açık bilette '12 saat önce' şartı 'sefer başlayıncaya kadar' olarak değiştirildi.

ABONE OL
5 Ekim 2021 16:38
Otobüs seyahatlerinde açık bilette “12 saat önce” şartı kaldırıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Coronavirus önlemleri kapsamında otobüs yolculuğu yapacaklar için açık bilette ’12 saat önce’ şartı ‘sefer başlayıncaya kadar’ olarak değiştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Hizmetleri Düzenleme Genel Müdürlüğü, salgın önlemleri ile ilgili yazılı açıklamada yaptı.

Açıklamada, Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre otobüs hareket saatinin 24 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda, bilet ücretinin tamamının iade edildiği, otobüs hareket saatinden 12 saat öncesine kadar yapılacak müracaatlarda ise 6 ay geçerli açık bilet düzenlemek zorunda olunduğu hatırlatıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İçişleri Bakanlığının genelgesi ile 6 Eylül’den itibaren aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerin; uçak, otobüs, tren veya diğer toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirecekleri şehirler arası seyahatleri için 48 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirilmesi kararlaştırıldı. Ancak, daha önce yolcu bileti almış olan vatandaşların, sefer başlamadan önce genelgede öngörülen asgari kriterleri sağlayamadıklarından dolayı seyahat edemedikleri, bu nedenle yolcu bileti için ödedikleri ücretin iadesini alamadıkları veya açık bilete çeviremedikleri belirlendi.

Yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilmesi için Karayolu Taşıma Yönetmeliği’ne göre düzenleme yapıldığı belirtilerek, “Önceden otobüsle seyahat etmek için yolcu bileti alan; ancak sefer başlamadan aşı ve PCR kriterlerine uygun olmadığı tespit edilen yolcular için, sefer başlayıncaya kadar talepte bulunulması halinde, daha önce düzenlenmiş yolcu bileti yerine ikinci bir talimata kadar 6 ay geçerli açık bilet düzenlenebilecek.”

İLKHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.